Counter-Strike 1.6 – początek serii

Counter-Strike 1.6 wpisał się już do kanonu strzelankowej klasyki i zajmuje tam specjalne miejsce. Pomimo upływu dużej ilości lat jest wciąż pobierany, a serwery, na których umożliwia się stary styl gry mają się całkiem dobrze. Tak samo jak w przypadku wersji beta, za kolejną (1.6) odpowiadają Minh Le i Jess Cliffe. W późniejszych odsłonach nie trzeba już modować Half-Life’a, ponieważ silnik został w nią zaimplementowany. Samodzielność produkcji wiele ułatwia, jednak przede wszystkim zaoszczędza czas graczy.

Rozgrywka się nie zmieniła, dalej do wyboru mamy dwie drużyny – terrorystów i antyterrorystów. Zadaniem każdej ze stron jest zdominować przeciwników i doprowadzić do sukcesu misję, która zależna jest od trybu gry. Na przykład w trybie rozbrojenie bomby antyterroryści muszą unieszkodliwić podłożony przez przeciwników ładunek, jeśli nie zrobią tego na czas, przegrywają.
Dlaczego 1.6 przy nazwie, skoro aktualizacje dalej wychodziły? Grę nazwano tak, aby odróżnić ją od innych, późniejszych, części - Condition Zero i Source, które wyszły w jednym roku (2004).

Gra przez sieć w Counter-Strike 1.6

Gra stworzona została przede wszystkim do zabawy przez internet. Potwierdzeniem tego jest brak trybu walki z botami, co w obecnych czasach jest nie do pomyślenia. Co więc robiono, kiedy znajomi nie mieli czasu, a ulubiony serwer akurat był pusty? Pozostawało smutne oczekiwanie lub trening w pojedynkę na przystosowanym do tego modzie.

Wybawieniem dla Counter-Strike’a 1.6 było powstanie Steama. Dzięki niemu połączenie z serwerami było o wiele prostsze. Również dostęp do najnowszych aktualizacji był w zasięgu każdego, a platforma powiadamiała o pojawieniu się nowych. Szybsze łączenie się z siecią i systemy eliminujące oszustów korzystających z cheatów na tyle spopularyzowały grę, że stała się turniejowym tytułem i królowała w e-sporcie.

Podstawowe tryby, czyli w co można zagrać

Nie biorąc pod uwagę modów odbiegających od pierwowzoru, do wyboru mamy trzy podstawowe tryby gry.

Najsłynniejszym z nich jest rozbrojenie bomby, o którym wspomniano wcześniej. Żeby za dużo się nie powtarzać; polega na rozbrojeniu bomby przez antyterrorystów lub nie dopuszczeniu do jej podłożenia. Grę można zakończyć również uśmiercając wszystkich członków przeciwnej drużyny.

Kolejnym dostępnym trybem jest odbicie zakładników. Brzmi łatwo, jednak wymaga nie lada sprytu i dobrej komunikacji z drużyną. Terroryści z pewnością nie uwolnią zdobyczy po jednym strzale.

Dla lubiących eskortować powstał zamach. Polega na bezpiecznym przeprowadzeniu VIP-a do punktu oznaczonego jako ewakuacyjny. Gracz zmieniony w specjalną jednostkę dostaje dwukrotnie większą obronę, jednak nie może kupować broni jak inni. Terroryści wygrają, jeżeli zabiją wszystkich antyterrorystów lub samego VIP-a.

Każdy tryb może się także zakończyć w wyniku przekroczenia limitu czasu na wykonanie zadania.

Dokonania gry

Counter-Strike 1.6 został zauważony nie tylko przez graczy, jego innowacyjność docenili także recenzenci i krytycy z branży. Pomimo upływu lat, oceny na portalach gromadzących opinie wciąż utrzymują się na poziomie powyżej 70%. Ponadto Counter Strike w roku premiery zdobył wiele prestiżowych nagród. Równie ważny jest fakt, że gra posiada stale rosnącą społeczność od pojawienia się pierwszego moda w sieci. Mało tytułów może pochwalić się czymś takim.

Jak zacząć?

Jeśli ogromna społeczność skusiła i chcemy spróbować własnych sił w konfrontacji z terrorystami, to warto poznać kilka podstawowych tricków.

• Trening jest najważniejszy. Nie zaczniemy lepiej celować po pierwszym meczu, wielu graczom doprowadzenie tego do perfekcji zajmuje miesiące, a nawet lata! Polecane jest również testowanie różnych rodzajów broni. Nigdy nie wiadomo, co będzie pasowało do naszego stylu,

• Niespodzianki i korzystanie z różnych przejść, jako klucz do sukcesu. Nie używajmy cały czas tego samego wejścia i nie czekajmy na przeciwnika zawsze w jednym punkcie. Kampienie jest ważne, ale element zaskoczenia jest skuteczniejszy,

• Broń należy przeładować po akcji, a nie w jej trakcie. Nauczmy się wyczuwać po ilu strzałach kończy się amunicja lub ciągle kontrolujmy ją wzrokiem. W razie, gdy nie mamy czym strzelać lepiej zmienić broń, a oddalić się dopiero, gdy będziemy bezpieczni,

• Znajomość mapy. Bardzo ważna umiejętność, nabywamy ją stopniowo podczas rozgrywek. Żeby szybciej przyswoić rozmieszczenie najważniejszych punktów i wiedzieć gdzie warto biec, a gdzie kucać, możemy obserwować mecze turniejowe.

Uzbrojeni w taką wiedzę możemy poszukać serwera dla siebie i rozpocząć pierwszą potyczkę. W razie wątpliwości warto dołączyć do społeczności Steam i porozmawiać z ekspertami Counter-Strike’a.