Counter-Strike – ciekawostki i pytania

Counter-Strike towarzyszy graczom od dawna, powstał jako mod do Half-Life’a w 1999 roku. Od tamtego czasu fani przerabiają grę na różne sposoby i eksploatują jej możliwości do maksimum. Sam współzałożyciel Valve uważa, że nie powinno się blokować kreatywności młodych twórców – specjalnie w tym celu udostępnia narzędzie do modowania Steam Workshop.

Jedną z ciekawszych produkcji opartych na licencji Counter-Strike jest Nexon: Zombies. Tytuł to strzelanka MMO stworzona przez Koreańczyków i nawiązująca do wydawanej w 2008 roku gry Counter-Strike: Online. W przeciwieństwie do innych produkcji o nieumarłych, ci z Counter-Strike Nexon: Zombies są szybcy i mogą zręcznie wyminąć puszczane w ich kierunku pociski. Miłośnicy klasycznej strzelanki odnajdą tutaj znane z podstawowej wersji tryby, jednak wzbogacone o dużą ilość nowego arsenału. Dystrybucja oparta jest o system free-to-play z mikropłatnościami i często zarzuca się jej konieczność wydawania dużej ilości gotówki by awansować (pay to win).

Modami, na które również warto zwrócić uwagę są te przeznaczone do treningu. Społeczność pozwala nam pracować nad umiejętnościami na różne sposoby, wystarczy tylko odwiedzić Steam Workshop i poszukać nowych mapek. Szczególnie warto popatrzeć na te do surfowania, są specyficzne - wyglądają jak rampy do jazdy na deskorolce. Naszym zadaniem na tego rodzaju mapach, jest jak najdłuższe utrzymanie się na zjeżdżalni. Aby tego dokonać musimy wykazać się zręcznością i dobrze rozwiniętym zmysłem równowagi. Opanowanie poziomów przyniesie nam wiele korzyści w meczach, gdyż już po kilku próbach zobaczymy podniesienie naszej średniej punktacji.

Innymi ciekawymi mapami są te dla nowicjuszy. Zaprojektowano je z myślą o graczach chcących popracować nad namierzaniem i wyrobieniem pamięci mięśniowej. Z reguły mają w nazwie słowo aim (cel). Poziomy do trenowania celności najczęściej przypominają wyglądem profesjonalne strzelnice, jednak zamiast tarczy mamy poruszające się z różną prędkością kropki. Każde trafienie jest odpowiednio punktowane.

Często pojawiającym się w sieci pytaniem jest „dlaczego z nożem biegamy szybciej?”. Otóż logika gier przyzwyczaiła nas do tego, że wyrzucenie ekwipunku zmniejsza ciężar postaci, co przekłada się na szybszy bieg. Ponadto w zdecydowanej większości topowych strzelanek niemożliwe jest pozbycie się wszystkich posiadanych broni. W Counter-Strike podstawowym wyposażeniem jest nóż, więc to z nim będziemy poruszać się z największą prędkością.

Każdy choć raz w swoim życiu miał ochotę wpisać kody do gry lub ułatwić ją sobie w inny sposób. Z serią Counter-Strike i jej społecznością jest podobnie, dlatego na Steam wprowadzono wiele zabezpieczeń mających uchronić graczy przed oszustami. Do najpopularniejszych cheatów należą:

• Wallhack – pozwala widzieć przez ściany, dzięki czemu żaden z przeciwników nie jest w stanie nas zaskoczyć,

• No spread – ten cheat sprawia, że rozrzut podczas strzału znika,

• No recoil – podczas strzelania z tym cheatem nie doznajemy odrzutu,

• Aimbot – skrypt, którego zadaniem jest automatyczne nakierowanie celownika w wybrany punkt.

Oprócz wykorzystywania cheatów, sprytny gracz będzie korzystał również z glitchy (błędy powstałe podczas produkcji gry, uaktywniające się przez konkretną czynność). Jednak na to drugie przymyka się oko i bierze za bardzo dobrą znajomość mapy i samej gry. Jeden z najpopularniejszych pozwalał na respawn w dowolnie wybranym przez gracza miejscu na mapie. Podkreślić należy, że korzystanie z cheatów może spowodować usunięcie nas z dalszej rozgrywki, a profil Steam gracza zostanie specjalnie oznaczony.