Counter-Strike – pierwsze kroki w grze zawodowej

Każdy gracz prędzej czy później pomyśli o rozpoczęciu zawodowej kariery. Nie ma wspanialszego uczucia niż bycie nagradzanym za coś, co wykonujemy z pasją. Jednak osiągnięcie umiejętności potrzebnych do konkurowania z najlepszymi może zająć więcej czasu niż się nam wydaje, a talent to nie wszystko. Bycie zawodowym graczem jest nie tylko czerpaniem przyjemności z gry w Counter-Strike’a, to również systematyczna praca – na ćwiczenia różnego rodzaju musimy poświęcić minimalnie po kilka godzin dziennie.

Podstawy Counter-Strike na pewno są wszystkim dobrze znane. Dwie drużyny zacięcie ze sobą rywalizują, każda z nich składa się z pięciu członków o różnych rolach zależnych od umiejętności. Podział jest również konieczny do szybszego wykonywania poleceń. Jeśli każdy zna swoje miejsce, to nikt nie pomyli czynności, za jaką jest odpowiedzialny. Marząc o zawodowstwie musimy lepiej poznać siebie i na podstawie tego, w czym jesteśmy najlepsi wybrać odpowiednią rolę w drużynie.

Najważniejszy w grze jest In-game leader. Jest on odpowiedzialny za:

• Ułożenie strategii dopasowanej pod konkretnych przeciwników,

• Pozycje graczy na mapie,

• Szybką odpowiedź na nietypowe posunięcia przeciwnika.

Ludzie będący liderami nie muszą być super sprawni w walce, jednak wymaga się od nich umiejętności logicznego myślenia, szybkiego podejmowania decyzji oraz odporności na stres. Lider dobrze zgrany ze swoją drużyną potrafi tak ją zmotywować, że ta bez problemów wygrywa kolejne potyczki.

Kolejną ważną rolą jest snajper. Ci wyspecjalizowani w celowaniu z dużych odległości gracze muszą wykazać się niebywałym refleksem. Ważną umiejętnością jest również znajomość mapy, gdyż dobry snajper działa zwykle z zaskoczenia. Widzisz się w tej roli? Potrenuj celność i reakcje!

Lubisz grać ryzykownie i zawsze pierwszy porywasz się na stronę przeciwnika? Będziesz w takim razie dobrym entry fraggerem. Jego zadaniem jest zaskoczenie przeciwnika w taki sposób, by drużyna szybko zyskała przewagę. W przeciwieństwie do reszty teamu, tutaj przymyka się oko na jego śmierć. Do kluczowych umiejętności entry fraggera zalicza się opanowanie odrzutu broni i błyskawiczne działanie na krótkim dystansie.

Czujesz, że to, co wychodzi Ci najlepiej to opiekowanie się drużyną, ale nie masz zdolności przywódczych? W takim razie sprawdź się jako support. Jego rolą jest wspieranie graczy poprzez podrzucanie niespodzianek na stronę wroga. Idealne w czasie rzucenie granatu dymnego podczas akcji entry fraggera, pozwoli na szybki sukces i uniknięcie przez niego śmierci.

Ostatnia rola przypada lurkerowi. Są oni zawodnikami atakującymi z cienia niczym wojownicy ninja. Dobry lurker bez problemu zakradnie się na plecy przeciwnego teamu i go rozbije. W tej specjalizacji wymaga się nie tylko refleksu i obeznania z terenem, ale również świetnej intuicji i wyczuwania kolejnych posunięć wroga.

Jeśli po zapoznaniu się z rolami wiesz już, kim możesz być w swojej drużynie, to pozostaje intensywny trening i rozegranie dużej ilości gier rankingowych. Umiejętności opanowane do perfekcji i pomysł na siebie to coś, co pozwoli na zaciągnięcie się do profesjonalnego teamu. Pamiętaj również, żeby nie zaniedbywać innych funkcji, gdyż w wyjątkowych przypadkach może być konieczna zamiana ról.