Counter-Strike - poradnik dla początkujących
Counter-Strike charakteryzuje się łatwą rozgrywką, jednak opanowanie wszystkiego do perfekcji zajmuje ogromną ilość czasu i tylko nieliczni są w stanie w pełni oddać się takiej przyjemności. Chcesz zaskoczyć swoich kolegów podczas meczu, a nie możesz pozwolić sobie na codzienne długie przesiadywanie przez pecetem? W takim razie ten poradnik jest dla Ciebie.
Rzecz najważniejsza – celowanie i strzelanie w Counter-Strike
Namierzanie przychodzi Ci z łatwością, jednak oddanie strzału nie zawsze okazuje się celne? Powodem może być zły sposób strzelania. Nie ma najlepszej techniki, ponieważ jest ich tyle, ile osób grających w Counter-Strike. Wyróżnić jednak możemy trzy podstawowe:
• Krótkie serie (bursting) – najłatwiejsza technika polecana początkującym. Polega na oddawaniu serii strzałów, zazwyczaj krótkich, bo do 7 pocisków. Najlepiej używać jej na bliskim i średnim dystansie, gdyż odległość wprowadza dodatkowe niedogodności. Testując technikę należy mieć świadomość, że strzelanie powoduje odrzut i podczas serii korygujemy ułożenie celownika delikatnym ruchem myszy w dół,
• Pestkowanie (taping) – trochę trudniejsze od burstingu i wymaga wprawionej ręki. Technika opiera się na oddawaniu pojedynczych strzałów, jednocześnie będąc w ciągłym ruchu. Idealna dla ludzi lubiących czaić się na przeciwnika za rogiem. Jej największym plusem jest pełna kontrola nad amunicją i minimalny odrzut broni, ponieważ po każdym strzale zostaje on zresetowany,
• Sprayowanie/rozpylanie (spraying) – najtrudniejszy sposób strzelania. Wymaga od gracza pełnego opanowania broni i doskonałego wyczuwania odrzutu. Sprayowanie polega na strzelaniu długimi seriami, aż do opróżnienia magazynku, a podczas ataku należy stale korygować położenie celownika. Techniki warto używać na krótkim dystansie, kiedy mamy okazje zlikwidować więcej przeciwników za jednym zamachem.
Znamy już podstawowe techniki oddawania strzałów w Counter-Strike. Teraz zapoznajmy się z celowaniem, ponieważ namierzanie wroga jest kluczową kwestią zanim padnie strzał z naszej strony. W zależności od poziomu pamięci mięśniowej, możemy używać dwóch technik:
• Tracking – jest podążaniem celownikiem za celem. Opanowanie tego sposobu pozwala na łatwiejsze strzelanie w biegu, będzie również wygodniejsze dla początkujących i grających sporadycznie,
• Flicking – wymaga wprawy i zaawansowanej pamięci mięśniowej. Technika polega na szybkim najeżdżaniu celownikiem na cel i przypomina strzelanie z rewolweru w westernach.
Jak zapewnie się domyślacie, techniki celowania i strzelania można dowolnie ze sobą miksować. Dla niektórych pestkowanie będzie o wiele łatwiejsze z flickingiem, a do rozpylania użyją trackingu.
Poznanie mapy
Odnoszenie sukcesów w Counter-Strike nie jest możliwe bez wcześniejszego przestudiowania map. W tym celu najlepiej odpalić pojedynek z botami i krok po kroku zapoznać się z punktami charakterystycznymi każdego terenu. Polecane jest również oglądanie stremowanych meczy, dzięki temu szybciej dowiemy się o szczególnie popularnych kryjówkach i nie damy się zaskoczyć znajomym. Warto wiedzieć, że z Steam Workshop Community możemy pobrać specjalne mapy, stworzone do treningu celności. Ponadto w trybie gry na boty przydatne jest wyłączenie sztucznej inteligencji, dzięki temu nic nie będzie przeszkadzało nam w podnoszeniu umiejętności.
Czas trwania treningu
Naukowcy już dawno dowiedli, że łatwiej i na dłużej coś zapamiętamy, jeśli danej czynności będziemy poświęcać czas systematycznie. To samo tyczy się Counter-Strike’a. Wystarczy, że codziennie potrenujemy celowanie przez 20 minut, a nasze umiejętności znacznie się zwiększą. Ponadto krótkie sesje sprawią, że nie będziemy mieć poczucia marnowania czasu i zagwarantują ogrom satysfakcji w późniejszych potyczkach.